Менеджмент виходжування новонароджених дітей під час війни в Україні
6-7 грудня 2023 року
6-7 грудня 2023 року програма «Колиски надії» Фонду Віктора Пінчука провела в Києві 14-у міжнародну науково-практичну конференцію на тему «Менеджмент виходжування новонароджених дітей під час війни в Україні».
Мета конференції – підвищення фахового рівня знань лікарів відділень інтенсивної терапії новонароджених щодо надання якісної медичної допомоги в умовах військового стану та обмеженого технічного забезпечення. Учасники заходу мали змогу ознайомитися з досвідом організації роботи провідних вітчизняних медичних закладів під час війни, а також ознайомилися з передовим досвідом європейських неонатологів щодо виходжування передчасно народжених дітей та новонароджених зі складною неонатальною патологією.
«На сьогоднішній конференції ми почули історії лікарів з Херсонщини, Харкова, Сум, Чернігова та Житомира, про те, як з початку повномасштабного вторгнення вони рятували життя діточок у підвалах, укриттях, під ракетами та під градами, в окупації. І я пишаюся ними, їхні історії потрібно розповідати. Наші лікарі – вони справжні герої. Лікарі неонатологи, які рятують життя передчасно народжених дітей, насправді виборюють право цих маленьких українців на життя. І в цьому – наша українська нація, бо для нас кожне життя безцінне. Те, що роблять лікарі під час війни – це не лише про обов'язок лікарів, це про цінності українського народу. І «Колиски надії» – це проєкт про цінності та про збереження життя», – зазначив бізнесмен та філантроп Віктор Пінчук. У цьогорічній конференції взяли участь 120 провідних фахівців з усіх регіонів України та закордонні спеціалісти: неонатологи, дитячі анестезіологи, педіатри, керівники медичних закладів, представники профільних кафедр вищих медичних навчальних закладів України.
«Війна спричинила чимало проблем для всіх без виключення сфер суспільного життя, і, зокрема, охорони материнства та дитинства: зросла кількість передчасних пологів через стрес, через міграцію жіночого населення перинатальні центри та пологові стаціонари в окремих регіонах України працюють з суттєвим перевантаженням, а медикам доводиться рятувати малюків іноді в дуже складних умовах - погано пристосованих укриттях, під обстрілами та в блекаути. «Колиски надії» продовжують вже понад 17 років оснащувати центри допомоги новонародженим найсучаснішим медичним обладнанням. І що не менш важливо – розвивають українську неонатологію, підтримують наших медиків та надають їм можливість для обміну досвідом, як от сьогодні - щодо виходжування новонароджених дітей під час війни», – прокоментувала Світлана Рябченко, керівниця програми «Колиски надії» Фонду Віктора Пінчука.
Тетяна Знаменська, президентка Асоціації неонатологів України, сказала: «Одна з головних заслуг наших лікарів у тому, що ми дуже швидко перелаштувалися на тактичну медицину і на медицину, яка допомагає в умовах війни вижити не тільки дітям, але і їх сім'ям. Були моменти, коли сім'ям з новонародженими дітьми надавали можливість тривалий час залишатися в палатах в перинатальних центрах, розуміючи, що їм просто нікуди йти. Лікарі переселилися в клініки та жили там по півроку, допомагаючи породіллям та їхнім дітям. Ми побачили, що Україна почала жити однією родиною. Ми виживали з вірою в те, що є небайдужі люди і кожен на своєму місці – герой».
Цього року програмі «Колиски надії» виповнилося вже 17 років. За цей час було відкрито 35 Центрів надання допомоги новонародженим «Колиски надії» на базі державних медичних закладів в усіх регіонах України. У центрах «Колиски Надії» було врятовано понад 68 000 малюків, а українська неонатологія, в тому числі завдяки підтримці Фонду Віктора Пінчука, досягла високих результатів у галузі виходжування передчасно народжених дітей – наразі допомога передчасно народженим дітям та малюкам у критичних станах в нашій країні відповідає високим міжнародним стандартам.
Окрім оснащення центрів допомоги новонародженим найсучаснішим медичним обладнанням, Фонд проводить системну роботу з навчання лікарів та медичних сестер світовим методикам виходжування дітей. В рамках цього проекту Фонд сприяє впровадженню новітніх технологій і практик на шляху реформування сфери охорони материнства й дитинства в Україні.
Фонд Віктора Пінчука також надає допомогу новонародженим малюкам в рамках спільної благодійної ініціативи Ukraine Relief Fund, заснованої Віктором і Оленою Пінчуками та Фондом Віктора Пінчука, Еріком і Венді Шмідт та Schmidt Futures, Робертом Ф. Смітом та Vista Equity Partners, Minderoo Foundation Ендрю та Ніколи Форрестів, Біллом Фордом та General Atlantic Foundation.
З початку війни в Україні в медичні заклади, що надають допомогу новонародженим малюкам, завдяки Ukraine Relief Fund було придбано 229 одиниць медичного обладнання, іншого обладнання та витратних матеріалів загальною вартістю 60,5 млн гривень. Зокрема, 67 медичних заклади по всій Україні отримали 167 систем обігріву новонароджених, 14 закладів у прифронтових областях – комплекти з транспортних інкубаторів та транспортних апаратів штучної вентиляції легень для безпечного транспортування новонароджених та надання допомоги в укриттях.
Спікери
ЗНАМЕНСЬКА ТЕТЯНА КОСТЯНТИНІВНА
Президентка асоціації неонатологів України, заступниця директора з перинатології ДУ "Інститут педіатрії акушерства та гінекологіі НАМН України"
КОНДРАТОВА IРИHA ЮРІЇВНА
Заступниця Голови Національної служби здоров'я України, колишня керівниця регіонального перинатального центру Харківської обласної клінічної лікарні
АСТРЕЙКО ОЛЕНА ВОЛОДИМИРІВНА
Директорка Житомирського обласного перинатального центру
МАЛАЧИНСЬКА МАРІЯ ЙОСИПІВНА
Генеральна директорка Львівського обласного клінічного перинатального центру
БІЛА ВІКТОРІЯ ВОЛОДИМИРІВНА
Директорка Перинатального центру м. Києва
ВЛАСОВ ОЛЕКСІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
Генеральний директор Дніпропетровського регіонального медичного центру родинного здоров'я
АНІКІН ІВАН ОЛЕКСАНДРОВИЧ
Доцент кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Запорізького державного медико-фармацевтичного університету, завідувач відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії новонароджених та недоношених дітей Запорізької обласної дитячої клінічної лікарні
ТИШКЕВИЧ ВАЛЕРІЯ МИКОЛАЇВНА
Завідувачка відділення інтенсивної терапії новонароджених Перинатального центру м. Києва
КОСТІНА ІРИНА ВІКТОРІВНА
Завідувачка відділення інтенсивної терапії новонароджених Сумського обласного клінічного Перинатального центру
ГОШКО ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ
Завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених Чернігівського міського пологового будинку
ПІЛЯРСЬКА ОЛЬГА ВОЛОДИМИРІВНА
Завідувачка відділення анестезіології новонароджених Херсонської обласної дитячої клінічної лікарні
САЛЬВАДОР НАВАРРО-ПСІХАС
Керівник відділу неонатології Мюнхенського технічного університету, Дитяча лікарня м. Пассау (Німеччина)
МАНУЕЛЬ САНЧЕС ЛУНА
Д.м.н., професор, Президент Іспанської асоціації неонатології, Президент Секції новонароджених Європейського товариства педіатрії та інтенсивної терапії новонароджених ESPNIC (Іспанія)
МОРТЕН БРЕЙНДАЛЬ
Завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених та дітей Лікарні Righospitalet Копенгагенського університету (Данія)
Відео доповідей
Основні показники роботи неонатологічної служби у військовий час
Тетяна Знаменська
Дискусія: Перші місяці війни - організація допомоги новонародженим під обстрілами
Олена Астрейко, Ірина Кондратова, Ірина Костіна, Олександр Гошко, Ольга Пілярська.
Модератор: Іван Анікін
Вплив міграції населення на роботу перинатальних центрів в центральному та західному регіонах
Марія Малачинська
Модератор: Тетяна Знаменська
Актуальні питання реорганізації медичних закладів, що надають допомогу новонародженим
Олексій Власов
Сучасне лікування передчасно народженої дитини у пологовій залі
Сальвадор Наварро-Псіхас
Модератор: Тетяна Знаменська
Інтенсивна терапія новонароджених в перинатальному центрі ІІІ рівня
Валерія Тишкевич
Модератор: Тетяна Знаменська
Сепсис та септичний шок у неонатальній популяції
Іван Анікін, Тетяна Знаменська
Стратегія захисту легень за допомогою високочастотної штучної вентиляції
Мануель Санчес Луна, Тетяна Знаменська
Персоналізований банк грудного молока: нова філософія в харчуванні передчасно народжених дітей
Мануель Санчес Луна, Тетяна Знаменська
Майбутнє неонатології - чи наважимося зазирнути?
Мартен Брейндаль, Тетяна Знаменська
Переосмислення лідерства у відділенні інтенсивної терапії новонароджених: від ієрархії до матриці
Мартен Брейндаль, Тетяна Знаменська
Організатори та партнери
«Колиски надії»
«Колиски надії» – головна програма Фонду Віктора Пінчука в галузі охорони здоров'я. Її стратегічною метою є збереження життя та здоров'я кожної дитини, що народилась в Україні. Фонд розпочав реалізацію програми у червні 2006 року. Відтоді було відкрито 35 центрів надання допомоги новонародженим «Колиски надії» на базі державних родопомічних медичних закладів і дитячих лікарень у всіх регіонах України, що були устатковані найсучаснішим медичним обладнанням для рятування та виходжування новонароджених. Завдячуючи обладнанню центрів «Колиски надії» за даними лікарів партнерських центрів (2006 – 3 кв. 2021 рр.) було врятовано майже 60 000 дітей. Фонд провів 33 освітніх заходи, які охопили понад 3 000 українських лікарів та медичних сестер. На реалізацію проекту «Колиски надії» за період 2006 – 3 кв. 2021 року витрачено 114,4 млн грн.
Програма «Колиски надії» передбачає:
-
створення загальнонаціональної мережі Центрів допомоги новонародженим, оснащених новітнім та найбільш високоякісним обладнанням;
-
відповідну професійну підготовку персоналу Центрів. В рамках програми регулярно проводяться тренінги, семінари, конференції за участю найкращих спеціалістів України, ближнього та дальнього зарубіжжя;
-
подальший моніторинг роботи центрів та поточну технічну підтримку центрів;
-
роботу над створенням професійної спільноти, що спеціалізується на питаннях надання допомоги новонародженим.
Особливістю програми «Колиски надії» є обов'язкове дотримання високих стандартів роботи центрів, що підтримуються завдяки залученню до консультаційної та експертної допомоги найкращих спеціалістів в даній галузі та постійному моніторингу закладів-учасників програми.
Фонд Віктора Пінчука
Фонд Віктора Пінчука – це незалежна приватна міжнародна благодійна організація, яка базується в Україні. Фонд був створений 2006 року бізнесменом і філантропом Віктором Пінчуком з метою надання можливості новим поколінням змінити країну та світ. Для її реалізації Фонд розробляє проекти та розбудовує партнерства як в Україні, так і поза її межами. З 2006 року у трансформацію України Фондом було інвестовано понад 153 млн. доларів США.
Серед проектів Фонду Віктора Пінчука: всеукраїнська мережа центрів допомоги новонародженим «Колиски надії»; найбільша в Україні приватна стипендіальна програма «Завтра.UA»; стипендіальна програма із навчання закордоном для українських студентів «Всесвітні студії»; Veteran Hub – перший відкритий простір для ветеранів та громадських організацій, що працюють у сфері ветеранських справ; PinchukArtCentre – найдинамічніший арт-центр в Україні та східноєвропейському регіоні, що надає вільний доступ до сучасного мистецтва аби надихати молоде покоління мислити по-новому. Фонд підтримує міжнародну мережу YES (Ялтинська Європейська Стратегія) – провідний форум, де обговорюється європейське майбутнє України та світу.
Фонд підтримує краудфандингову платформу «Українська біржа благодійності», покликану сприяти розвитку благодійності в українському суспільстві. Він є членом Українського форуму грантодавців. Фонд співпрацює з Атлантичною радою, Інститутом Брукінгса, Інститутом глобальних змін Тоні Блера, Радою з міжнародних відносин, Фондом Amicus Europae та іншими неурядовими організаціями.
Н.З. Техно
Компанія «Н.З. Техно» здійснює свою діяльність на території України з 1992 року. Офіс компанії знаходиться у Києві. Головний офіс компанії знаходиться у Відні (Австрія), і український підрозділ тісно співпрацює із західними підрозділами, які працюють у країнах Західної та східної Європи та країнах СНД.
«Н.З. Техно» має ексклюзивні повноваження на території України від світових лідерів на ринку медичного обладнання в області інтенсивної терапії новонароджених, дітей та дорослих, виходжування недоношених новонароджених та анестезіології:
«Vyaire Inc.» (торгові марки апаратів ШВЛ серій AVEA, Vela, Bear, Bellavista, Fabian, Bird, Sensor Medics, Infant Flow), США; «ASCOR S.A.», Польща; «FISHER&PAYKEL», Нова Зеландія; «АТОМ», Японія; «Natus Medical», США, «Nonin», США; «BioMed", США; «Huntleigh", Велика Британія, «Inspiration Healthcare", Велика Британія.
Інженери «Н.З.Техно» пройшли курси на підприємствах-виробниках і мають сертифікати на проведення всіх ремонтних та пуско-налагоджувальних робіт під час гарантійного та постгарантійного періоду.
Основні напрямки діяльності «Н.З. Техно» в Україні:
- поставка медичного обладнання будь-якої складності для анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії;
- оптимізація комплектності запропонованого обладнання стосовно умов експлуатації;
- комплексне оснащення робочих місць лікарів;
- повне оснащення профільних відділень лікарень, пологових будинків;
- проведення пуско-налагоджувальних робіт та надання кваліфікованої технічної допомоги відділенням;
- забезпечення гарантійного обслуговування поставленого обладнання;
- здійснення сервісного обслуговування на весь період експлуатації;
- обов'язковий інструктаж медичного персоналу по роботі на поставленому обладнанні;
- інформаційна підтримка користувача придбаного обладнання;
- організація семінарів, конференцій, симпозіумів для користувачів медичного обладнання;
- здійснення цілодобових медичних консультацій з лікарем-консультантом в Австрії;
- забезпечення стажування лікарів за кордоном;
- методична і технічна допомога медзакладам в організації і оптимізації допомоги пацієнтам.
Асоціація неонатологів України
Асоціація неонатологів України створена І Конгресом неонатологів України у квітні 1998 року в м. Харкові, зареєстрована АНУ в Міністерстві юстиції України 29 вересня 1999 року.
Засновниками Асоціації були: Гойда Н.Г., Знаменська Т. К., Суліма О. Г. Першим президентом було обрано Суліму О. Г., професора кафедри неонатології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика. Сьогодні президентом Асоціації є Знаменська Т. К., д. мед.н., професор, заступник директора з перинатальної медицини ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О.М. Лук'янової НАМН України», керівник відділення неонатології ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О.М. Лук'янової НАМН України». До складу Асоціації входять 27 осередків.
Основна мета Асоціації – сприяння науковому і практичному розв'язанню сучасних проблем медичного обслуговування новонароджених, підвищення рівня кваліфікації та захист соціальних і інших спільних інтересів членів Асоціації.
Асоціація існує вже 24 роки та об'єднує біля 1600 фахівців, які здійснюють активну колективну діяльність у розробці стандартів контролю в освіті різних рівнів підготовки кадрів у сфері неонатології, визначенні методичних підходів до профілактики, діагностики, лікування, реабілітації новонароджених дітей на засадах доказової медицини, створенні норм біоетики та у професійному захисті. Асоціацією неонатологів України при підтримці Національної академії медичних наук України та Міністерства охорони здоров'я України проводяться науково-практичні конференції з міжнародною участю, конгреси неонатологів, тематичні тренінги на містах та інші заходи щодо підвищення кваліфікації лікарів відповідного фаху та суміжних спеціальностей, розробляються науково-методичні та навчальні посібники з неонатології. В співпраці з міжнародними медичними організаціями, в Україні налагоджено консультативну допомогу засобами телемедицини, проведенням майстер-класів та практичних тематичних шкіл.
Асоціація тісно співпрацює з органами виконавчої влади системи охорони здоров'я.
DoctorThinking
Медична освітня платформа DoctorThinking.
Молода команда мотивованих творчих людей, що за 5 років із невеликого дискусійного клубу однодумців розвинулася в оригінальну лікарську платформу з власною студією, сучасною редакцією, медичним освітнім порталом і спільнотою, що об'єднує понад 50 тисяч спеціалістів охорони здоров'я України.
Місія:
⁕ Створення й розвиток рівноцінних можливостей для якісного та конкурентного інформаційного забезпечення українських медиків;
⁕ Заохочення клінічного мислення, інтелектуальної діяльності й пізнавальної активності фахівців у вільному, зручному форматі;
⁕ Популяризація світової медицини й активних медиків, що прагнуть саморозвитку, підтримка іміджу мислячих професіоналів, що прагнуть саморозвитку.
Переваги:
⁕ Жива динамічна аудиторія однодумців;
⁕ Якісний і оригінальний медичний контент у найсучасніших форматах;
⁕ Потужні можливості інтерактивного навчання та розвитку лікарів;
⁕ Сертифікати БПР, які можна перевірити на унікальність;
⁕ Гнучкий, творчий і відповідальний підхід до співпраці.
Послуги:
⁕ Навчання та організацію освітніх заходів будь-якого формату й рівня складності;
⁕ Проведення трансляцій, зйомок для створення оригінального медичного контенту;
⁕ Дистанційні формати навчання, інтерактивні технології (онлайн курси та спецпроєкти);
⁕ Послуги з візуалізації клінічних маніпуляцій та процесів, зйомка в операційних, медична анімація, оригінальна інфографіка, гейміфікація та ін;
⁕ Майданчик для розвитку молодих спікерів;
⁕ Видання паперових та інтерактивних книг, журналів, статей
Назад до принципів: патофізіологічний погляд на дихальну недостатність в відділення ІТН
Сальвадор Наварро-Псіхас
Модератор: Тетяна Знаменська