Сучасні світові тенденції в інтенсивній терапії новонароджених
4-5 листопада 2021 року
Сучасні світові тенденції в інтенсивній терапії новонароджених
4-5 листопада 2021 року
4-5 листопада 2021 року програма «Колиски надії» Фонду Віктора Пінчука провела в Києві 13-у міжнародну науково-практичну конференцію на тему «Сучасні світові тенденції в інтенсивній терапії новонароджених». Захід ознайомив українських неонатологів з передовим світовим досвідом у сфері інтенсивної терапії новонароджених, в тому числі дітей, які народилися передчасно. У зв'язку із пандемією коронавірусу та необхідністю дотримання санітарних вимог, цього року конференція відбулась у змішаному форматі: 70 учасників були присутні у залі, в той час як більше 1500 учасників приєдналися до заходу онлайн.

Вже 15 років програма «Колиски надії», окрім оснащення центрів допомоги новонародженим найсучаснішим медичним обладнанням, проводить системну роботу з навчання лікарів та медичних сестер світовим методикам виходжування дітей. В рамках цього проекту Фонд сприяє впровадженню новітніх технологій і практик на шляху реформування сфери охорони материнства й дитинства в Україні.
«Цього року програмі «Колиски надії» виповнилося 15 років. За цей час в наших центрах було врятовано понад 60 000 малюків, а українська неонатологія, в тому числі завдяки Фонду Віктора Пінчука, досягла високих результатів – наразі допомога передчасно народженим дітям та малюкам у критичних станах в нашій країні відповідає високим міжнародним стандартам. Ми і надалі продовжуватимемо модернізацію галузі неонатології в Україні та працюватимемо над тим, щоб кожна передчасно народжена дитина в нашій країні мала шанс на життя, а лікарі – можливість надавати допомогу із застосуванням найновіших обладнання та методик».

Світлана Гавриленко
керівниця програми «Колиски надії»
Спікери
Надя Хайден
Медичний університет м. Відень (Австрія)
Даріуш Грушфельд
Дитячий меморіальний інститут здоров'я м. Варшава (Польща)
Джон Жупанчич
Гарвардська медична школа (США)
Чарльз Крістоф Рер
Оксфордський університет (Великобританія)
Урсула Кіхль-Колендорфер
Університет м. Інсбрука (Австрія)
Ерун Дудінк
Університетський медичний центр м. Утрехт (Нідерланди)
Детальніше про спікерів
Даріуш Грушфельд
Завідувач відділенням інтенсивної терапії новонароджених Дитячого меморіального інституту здоров'я м. Варшава (Польща).

Автор близько 100 статей у польських та міжнародних журналах, а також розділів книг, присвячених: впливу раннього харчування на подальші результати здоров'я та ранніх біомаркерів неонатального ушкодження мозку.

Абілітаційна теза: Вплив раннього споживання білка на подальше здоров'я – гіпотеза «програмування харчування». Це знайшло відображення у кількох міжнародних проектах, що фінансуються ЄС. Індекс Гірша 22, 2500 цитат.
Чарльз Крістоф Рер
Професор Чарльз Крістоф Рер є керівником клінічної програми відділення клінічних випробувань відділу національної перинатальної епідеміології Наффілдського департаменту охорони здоров'я населення Оксфордського університету. В клінічній практиці він також працює академічним консультантом-неонатологом і почесним професором неонатології та перинатальних досліджень у лікарні Саутмід в Брістолі.

Чарльз вивчав медицину в Університеті Гумбольдта в Берліні, пройшов педіатричну підготовку у Великій Британії (Оксфорд) та в Медичному центрі Університету Шаріте в Берліні. Після отримання наукового та викладацького ступеня в Шаріте (німецька абілітація) Чарльз два роки проходив постдокторантуру як дослідник і клініцист у професорів С. Хупера та П. Девіса в Мельбурні, в Австралії (2012-2014 рр.), після чого перебрався до Великої Британії.

Чарльз планує та проводить дослідження, щоб знайти відповіді на клінічно значущі питання та покращити життя немовлят і їхніх сімей. Клінічні та дослідницькі інтереси Чарльза зосереджені на розумінні кардіо-респіраторної адаптації під час переходу від плоду до новонародженого й на тому, як найкраще підтримати щойно народжене немовля. Він є активним дослідником і має понад 150 рецензованих публікацій. Переконаний прихильник науково обґрунтованої неонатології та догляду за новонародженими, Чарльз є членом неонатальної робочої групи та групи з розробки рекомендацій Міжнародного комітету взаємодії з реанімації (ILCOR). Також він входить до складу кількох редакційних колегій відомих міжнародних педіатричних журналів.

Чарльз є президентом найбільшої в Європі мережі педіатричних досліджень – Європейського товариства педіатричних досліджень (ESPR), а також науковим співголовою секції життєзабезпечення новонароджених, одним із провідних авторів рекомендацій Європейської ради з реанімації (ERC) та науковим консультантом Європейського фонду з догляду за новонародженими (EFCNI). Чарльз є активним прихильником розвитку спільних досліджень та активного партнерства пацієнтів і батьків у неонатології.
Джон Жупанчич
Доктор Джон Жупанчич є доцентом педіатрії в Гарвардській медичній школі й заступником завідувача відділенням неонатології в медичному центрі Beth Israel Deaconess. Отримав ступінь бакалавра наук у Коледжі Вікторії при Університеті Торонто, потім закінчив бакалаврат з медицини й ординатуру з педіатрії в Університеті Макмастера. Пройшов стажування з неонатально-перинатальної медицини в рамках спільної програми з неонатології в Гарвардській медичній школі. Водночас зі стипендіальним навчанням з неонатології отримав докторський ступінь з політики в галузі охорони здоров'я з фокусом на теорії ухвалення рішень та економіці в Гарвардській школі громадського здоров'я.

Дослідницька робота доктора Жупанчича спрямована на збільшення ефективності використання обмежених ресурсів для поліпшення здоров'я дітей, зокрема новонароджених. Він зосереджується на здійсненні та підвищенні достовірності економічних оцінок поряд з неонатальними клінічними дослідами, а також на використанні комп'ютерного моделювання для визначення найкращої практики в тих випадках, коли доказів не вистачає чи коли проведення емпіричних досліджень не видається можливим. Він керує різними епідеміологічними дослідженнями та розвідками в галузі охорони здоров'я, включно з проєктом «Неонатологічний канон» – масштабним систематичним оглядом усіх рандомізованих контрольованих досліджень у неонатології за 24 роки.

Доктор Жупанчич очолює секцію неонатальної та перинатальної медицини Американської академії педіатрії. Його викладання й наставництво над стипендіатами були відзначені на місцевому рівні нагородою Merton R. Bernfield Mentoring Award, яка присуджується гарвардськими стипендіатами-неонатологами, та на національному рівні нагородою John M. Eisenberg Excellence in Mentorship Award, яка присуджується Агенцією з дослідження та якості охорони здоров'я. У 2020 році він став лауреатом премії Генрі Інгерсолл Боудича за видатні досягнення в галузі громадського здоров'я від Медичного товариства штату Массачусетс.
Ерун Дудінк
Ерун Дудінк (доктор медицини, доктор філософії) є неонатологом і доцентом неонатальної неврології у відділенні неонатології Університетського медичного центру Утрехта, дитячої лікарні Вільгельміни в Нідерландах. Він має ступінь доктора наук у галузі дифузійно-зваженої візуалізації мозку новонароджених, ступінь магістра неврології та є провідним дослідником у кількох поточних дослідженнях в області неонатальної неврології.

Його дослідження наразі зосереджені на таких темах:

1. Високотехнологічний неонатальний нейромоніторінг з метою спостереження сну в передчасно народжених дітей і вивчення впливу сну на розвиток мозку.

2. Мозочок новонароджених і те, як неонатальна травма мозочку призводить до немоторних порушень у дитинстві.

3. Високотехнологічне ультразвукове дослідження головного мозку, вивчення можливості керування лікуванням на основі мікроциркуляції судин головного мозку з вимірюванням за допомоги ультразвуку з високою частотою кадрів.

Доктор Дюдінк входить до складу великої групи дослідників під керівництвом професора Бендерс, які використовують передові методи нейровізуалізації та моніторингу для вивчення й лікування мозку новонароджених. Спільно з іншими відділеннями Університетської клініки вони розробляють нові стратегії лікування для захисту мозку новонароджених.

Надя Хайден
Доктор медичних наук, педіатр спеціалізується на неонатології та педіатричній інтенсивній терапії. Вона є професором педіатрії в Медичному університеті Відня (МУВ) з майже 21-річним досвідом консультування з неонатальної педіатрії й керує широким портфелем досліджень, що здійснюються на базі МУВ. Професор Хайден координує проекти PIES і PREWEAN, які відстежують зростання та метаболічні показники передчасно народжених дітей після введення прикорму. Поточні випробування, що проводяться спільно з Медичним університетом Парацельса в Зальцбурзі, включають вивчення впливу мікро-РНК та екзосом грудного молока на репаративні процеси. Основний дослідницький інтерес Хайден пов'язаний з парентеральним та ентеральним харчуванням і грудним молоком. Вона отримала гранти від австрійського фонду FWF, Австрійського національного банку й Фонду мера міста Відня. Також вона викладає у Віденському медичному університеті, очолює національний комітет з дитячого харчування Австрійського педіатричного товариства, національний комітет з неонатального харчування Федерального міністерства охорони здоров'я та є обраним членом комітету з харчування ESPGHAN (Європейського товариства дитячої гастроентерології, гепатології та харчування). Має понад 70 опублікованих рецензованих статей, її індекс Гірша становить 22 (Google scholar).

Детальніша інформація про її публікації та дослідження доступна в міжнародному реєстрі вчених ORCID: https://orcid.org/0000-0003-4806-0312.
Урсула Кіхль-Колендорфер
Урсула Кіхль-Колендорфер отримала ступінь доктора медицини в Університеті Інсбрука (Австрія). Після цього вона почала працювати на кафедрі педіатрії Медичного університету Інсбрука в якості консультанта, а згодом доцента, й паралельно отримала ступінь магістра в галузі менеджменту охорони здоров'я та лікарень. З 2009 року вона очолює кафедру педіатрії II (неонатологія) в Інсбруку, а з 2013 року є професором.

Її основні наукові інтереси включають в себе дослідження з виходжування передчасно народжених дітей, у тому числі серцево-судинні дослідження та неонатальну неврологію. Її розвідки були опубліковані в ряді рецензованих журналів, вона є рецензентом кількох неонатальних та педіатричних видань. Урсула Кіхль-Колендорфер протягом багатьох років займається науково-педагогічною діяльністю.
Організатори та партнери
Детальніше
«Колиски надії»
«Колиски надії» – головна програма Фонду Віктора Пінчука в галузі охорони здоров'я. Її стратегічною метою є збереження життя та здоров'я кожної дитини, що народилась в Україні. Фонд розпочав реалізацію програми у червні 2006 року. Відтоді було відкрито 35 центрів надання допомоги новонародженим «Колиски надії» на базі державних родопомічних медичних закладів і дитячих лікарень у всіх регіонах України, що були устатковані найсучаснішим медичним обладнанням для рятування та виходжування новонароджених. Завдячуючи обладнанню центрів «Колиски надії» за даними лікарів партнерських центрів (2006 – 3 кв. 2021 рр.) було врятовано майже 60 000 дітей. Фонд провів 33 освітніх заходи, які охопили понад 3 000 українських лікарів та медичних сестер. На реалізацію проекту «Колиски надії» за період 2006 – 3 кв. 2021 року витрачено 114,4 млн грн.

Програма «Колиски надії» передбачає:

  • створення загальнонаціональної мережі Центрів допомоги новонародженим, оснащених новітнім та найбільш високоякісним обладнанням;
  • відповідну професійну підготовку персоналу Центрів. В рамках програми регулярно проводяться тренінги, семінари, конференції за участю найкращих спеціалістів України, ближнього та дальнього зарубіжжя;
  • подальший моніторинг роботи центрів та поточну технічну підтримку центрів;
  • роботу над створенням професійної спільноти, що спеціалізується на питаннях надання допомоги новонародженим.

Особливістю програми «Колиски надії» є обов'язкове дотримання високих стандартів роботи центрів, що підтримуються завдяки залученню до консультаційної та експертної допомоги найкращих спеціалістів в даній галузі та постійному моніторингу закладів-учасників програми.

Фонд Віктора Пінчука
Фонд Віктора Пінчука – це незалежна приватна міжнародна благодійна організація, яка базується в Україні. Фонд був створений 2006 року бізнесменом і філантропом Віктором Пінчуком з метою надання можливості новим поколінням змінити країну та світ. Для її реалізації Фонд розробляє проекти та розбудовує партнерства як в Україні, так і поза її межами. З 2006 року у трансформацію України Фондом було інвестовано понад 153 млн. доларів США.

Серед проектів Фонду Віктора Пінчука: всеукраїнська мережа центрів допомоги новонародженим «Колиски надії»; найбільша в Україні приватна стипендіальна програма «Завтра.UA»; стипендіальна програма із навчання закордоном для українських студентів «Всесвітні студії»; Veteran Hub – перший відкритий простір для ветеранів та громадських організацій, що працюють у сфері ветеранських справ; PinchukArtCentre – найдинамічніший арт-центр в Україні та східноєвропейському регіоні, що надає вільний доступ до сучасного мистецтва аби надихати молоде покоління мислити по-новому. Фонд підтримує міжнародну мережу YES (Ялтинська Європейська Стратегія) – провідний форум, де обговорюється європейське майбутнє України та світу.

Фонд підтримує краудфандингову платформу «Українська біржа благодійності», покликану сприяти розвитку благодійності в українському суспільстві. Він є членом Українського форуму грантодавців. Фонд співпрацює з Атлантичною радою, Інститутом Брукінгса, Інститутом глобальних змін Тоні Блера, Радою з міжнародних відносин, Фондом Amicus Europae та іншими неурядовими організаціями.
Н.З. Техно
Компанія «Н.З. Техно» здійснює свою діяльність на території України з 1992 року. Офіс компанії знаходиться у Києві. Головний офіс компанії знаходиться у Відні (Австрія), і український підрозділ тісно співпрацює із західними підрозділами, які працюють у країнах Західної та східної Європи та країнах СНД.

«Н.З. Техно» має ексклюзивні повноваження на території України від світових лідерів на ринку медичного обладнання в області інтенсивної терапії новонароджених, дітей та дорослих, виходжування недоношених новонароджених та анестезіології:
«Care Fusion Inc.» (торгові марки апаратів ШВЛ серій Bear, Bird, Sensor Medics, Infant Flow), США; «MEDELA AG», Швейцарія; «ASCOR S.A.», Польща; «FISHER&PAYKEL», Н. Зеландія; «АТОМ», Японія; «СOLIN», Японія; «Natus Medical», США, «Nonin», США.

Інженери «Н.З.Техно» пройшли курси на підприємствах-виробниках і мають сертифікати на проведення всіх ремонтних та пуско-налагоджувальних робіт під час гарантійного та постгарантійного періоду.
Асоціація неонатологів України
Асоціація неонатологів України створена І Конгресом неонатологів України у квітні 1998 року в м. Харкові, зареєстрована АНУ в Міністерстві юстиції України 29 вересня 1999 року.

Засновниками Асоціації були: Гойда Н.Г., Знаменська Т. К., Суліма О. Г. Першим президентом було обрано Суліму О. Г., професора кафедри неонатології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика. Сьогодні президентом Асоціації є Знаменська Т. К., д. мед.н., професор, заступник директора з перинатальної медицини ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О.М. Лук'янової НАМН України», керівник відділення неонатології ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О.М. Лук'янової НАМН України». До складу Асоціації входять 27 осередків.

Основна мета Асоціації сприяння науковому і практичному розв'язанню сучасних проблем медичного обслуговування новонароджених, підвищення рівня кваліфікації та захист соціальних і інших спільних інтересів членів Асоціації.

Асоціація існує вже 23 роки та об'єднує біля 1600 фахівців, які здійснюють активну колективну діяльність у розробці стандартів контролю в освіті різних рівнів підготовки кадрів у сфері неонатології, визначенні методичних підходів до профілактики, діагностики, лікування, реабілітації новонароджених дітей на засадах доказової медицини, створенні норм біоетики та у професійному захисті. Асоціацією неонатологів України при підтримці Національної академії медичних наук України та Міністерства охорони здоров'я України проводяться науково-практичні конференції з міжнародною участю, конгреси неонатологів, тематичні тренінги на містах та інші заходи щодо підвищення кваліфікації лікарів відповідного фаху та суміжних спеціальностей, розробляються науково-методичні та навчальні посібники з неонатології. В співпраці з міжнародними медичними організаціями, в Україні налагоджено консультативну допомогу засобами телемедицини, проведенням майстер-класів та практичних тематичних шкіл.

Асоціація тісно співпрацює з органами виконавчої влади системи охорони здоров'я.